fbpx

Bişektomi Ameliyatı (Yanak İnceltme Estetiği)

Yanak inceltme estetiği olarak ta bilinen bişektomi ameliyatı daha keskin bir yüz hattı elde etmek amacıyla yanak yağlarının alındığı estetik operasyondur.

İnce yanakların ve keskin yüz şeklinin Hollywood yıldızlarının sık yaptırması nedeniyle popüler estetik uygulamalar arasına girmiştir. Hollywood yanağı olarak da adlandırılan bu yüz estetiği operasyonu, elmacık kemiklerini ortaya çıkarıp, yüzü daha ince göstererek genç bir görünüm sağlar. Bişektomi ameliyatı Dr. Bichat tarafından bulunduğu için onun adı bu operasyona verilmiştir.

Bişektomi operasyonu kısaca, elmacık kemiğinin daha da belirginleştirilmesi ve yüz hatlarının daha belirgin hale getirilmesi için yanakta bulunan fazla yağların alınması işlemidir.

İntravenöz veya oral sedasyon ile ayakta tedavi mümkündür. Sonuç yüzün üçte birinin daha ince bir görünüm almasıdır.

Bişektomi – Yanak İnceltme Estetiği – Hollywood Yanağı

Yüzde çene alın ve elmacık kemikleri arasında altın oran vardır. Altın oranda çene kemiklerinin sivri ve keskin hattı belirgindir, elmacık kemikleri çıkıktır. Bişektomi yanak inceltme estetiği ile keskin bir çene ve jowline hattı kalıcı olarak elde edilir. Yanakların incelmesine bağlı olarak elmacık kemiklerinize hiçbir işlem yapılmadığı halde daha belirgin bir hale ulaşır.

Yanak inceltme estetiği operasyonu ile daha keskin bir yüz hattı elde edilir. Operasyon sayesinde yanaklarında yağ olanlar için yanak bölgesindeki kısım yanaktan yağ alımı estetik operasyonu ile belirginleşir.

Yanak inceltme işlemi estetiği çoğunlukla estetik görünüme sahip olmak açısından yapılmak ile birlikte bazı durumlarda zorunlu bir gereksinim olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Bişektomi Ameliyatı Hangi Yaş Grubuna Yapılabilir?

Yanak estetiği olan bişektomi her yaş ve her cinsiyetteki kişilere uygulanabilse de operasyon için uygun görülen alt sınır 18 yaştır. 18 yaşından sonra yüzün hatları oturur ve yüz gelişimi tamamlandığı için işlem yapılabilir. 

Bişektomi Yanak inceltme Estetiği Nasıl Yapılır?

 • İşlem genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılabilir. Burada anestezinin seçimi tamamen size bağlıdır.
 • Ağız içerisinden yaklaşık 1 cm kesi yapılır bu kesi bölgesinden yanak yağlarının %50-80 oranında genellikle alınır. Buradan alınacak yağ dokusunun miktarı herkeste farklıdır.
 • Estetik cerrahi hekiminizle beraber yüzünüzün ne kadar incelmesini istiyorsanız bu orana birlikte karar vermeniz doğru olacaktır.
 • İşlem yaklaşık 30 dk. sürmektedir.

Bişektomi ameliyatının en güzel tarafı işlem sonrasında hiçbir iz olmamasıdır. Bunun yanında ağrılı bir operasyon değildir. İşlemden sonra ağız içinde minimal ödem oluşmakta ancak kolaylıkla günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Bişektomi (Yanak İnceltme Estetiği) Nedir?
Bişektomi (Yanak İnceltme Estetiği) Nedir?

Ameliyat Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yanak inceltme işlemi operasyonuna karar veren hastalarıma ameliyattan 2 gün önce sigara ve alkol tüketimini kesmelerini öneriyoruz. Yanak bölgesinde uygulanan bu işlemde iyileşmenin hızlı olmasında çok önemlidir.

Ayrıca operasyondan 1 hafta öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların ve bitki çaylarının kullanılmaması kanama olmaması açısından önemlidir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ameliyat sonrası hastalarımıza ilk günlerde 3 gün boyunca sıvı yumuşak gıda yemelerini öneriyorum. Her yemekten sonra bol su ile ağzımızı çalkalamalıyız ve sonrasında Tanfleks gargara ile ağız içerisinin hijyeninin sağlanması çok önemlidir.

İşlem sonrasında ağız içerisinde bulunan dikişler kendiliğinden eriyebilen özelliği bulunan dikişlerdir. Dolayısıyla bişektomi operasyonu sonrası ek bir işlem yapılmasına gerek yoktur. 

Yanak inceltme Estetiği Sonuçları Ne zaman Görülmeye Başlar?

Ameliyattan hemen sonra yüzünüzdeki ödem maksimum 1 hafta içerisinde tamamen geçecektir. İşlem sonrasında yüzünüzdeki incelmeyi birinci aydan itibaren görmeye başlayabilirsiniz. Bişektomi operasyon sonrasında yüzünüzün şeklinin tam oturması dördüncü ayda olmaktadır.

Yanak inceltmenin Dezavantajları Nelerdir?

 • Bazen yüz asimetrisi olan hastalardan yanak yağlarını farklı almak gerekebilir. Bu durumda yüzünüzde hali hazırda bulunan asimetri bu işlem sonrası artmaz. Mevcut asimetri sıfırlanmamakla beraber azalarak devam edebilir. 
 • Yüz asimetrisi bulunmayan hastalarda eşit cc alındığı sürece yüzde asimetri, yanak inceltme estetiği ameliyatı sonrasında oluşmaz
 • Her operasyonda olduğu gibi yanak inceltme işlemi estetiği operasyonunda da kanama ve enfeksiyon ve yara yeri ayrışması gibi riskler mevcuttur.
 • Estetik operasyonların uzman eller tarafından ve uygun hijyen ortamlarında yapılması son derece önemlidir. Yanak inceltme ameliyatı olacak olan hastaların bu işlemi sık yapıldığı merkezde yapılması çok önemlidir. Doğru cc alınmadığı zaman yanakta incelme istediğiniz gibi olmayabilir

Bişektominin Avantajları Nelerdir?

 • İşlem süresi kısadır ve hastanede yatış gerektirmediği için hemen normal yaşama dönebilirsiniz.
 • Lokal anestezi altında yapıldığından operasyon sonrası bulantı kusma gibi anesteziye bağlı şikayetler görülmez.
 • Yanak içinde bulunan yağ dokusu çıkarıldığından kilo alınması, yüz hatlarının eski hâline dönmesine yol açmaz.
 • Yuvarlak ve tombul yüz hatlarına sahip olan kişilerin her türlü diyete rağmen yüzü incelmez bu işlem ile kalıcı olarak üçgen yüz görünümüne kavuşursunuz
 • Yanak ve çene dolgu uygulamaları gibi geçici bir işlem değildir.
 • Yanaktan yağ alımı operasyon sonrası iyileşme süreci hızlıdır. İz olmaz etkisi yavaş yavaş ortaya çıktığı için estetik operasyon olduğunuzu kimse anlamaz.

Yanak İnceltme Estetiğinde Sıkça Sorulan Sorular

Bişektomi diğer adıyla yanak inceltme estetiğinde sizlerden yoğunlukla gelen sıkça sorulan soruları şu şekilde derledik;

Bişektomi Ameliyatı Geçici Bir İşlem midir?

Hayır. Yanak inceltme operasyonu hayat boyu kalıcılığı olan bir işlemdir. Kilo almış olsanız dahi yüzünüzdeki üçgen görünüm korunacaktır.

Daha Önce Bişektomi Ameliyatı Oldum Tekrardan Olabilir miyim?

Burada ameliyatı olduğunuz sırada alınan miktar önemlidir. Yanak yağlarının %30 alındıysa tekrardan operasyon olabilirsiniz. Ancak %50 ve daha fazlası alındıysa tekrardan operasyon olamazsınız.

Bişektomi Ameliyatına Bağlı Riskler Nelerdir?

Bişektomi genelde risksiz, kısa süren, sonuçları memnun edici, basit bir işlemdir. Komplikasyon ihtimali oldukça düşüktür. Her operasyonda olduğu gibi yanakta da cerrahın bölgenin anatomisine hâkim olması çok önemlidir. Doğru noktadan girilmediği takdirde bichat yağ yastığı bulunmaya çalışılırken doku travması, kanama gibi hasarlar ortaya çıkabilir.

Erkekler de Bişektomi Ameliyatı Yaptırabilirler Mi?

Her estetik operasyon gibi erkeklerde yanak inceltme estetiği yaptırabilir. Kadınlardan farklı olarak erkeklerin yanak yapısı farklı olduğu için daha az yağ dokusu almak gereklidir.

Bişektomi Ameliyatı Oldum Sonrasında Dişlerimi Fırçalayabilir miyiz?

Ağız hijyeninin sağlanması açısında özellikle günde 2 defa nazik bir şekilde diş fırçalamayı hastalarımıza öneriyoruz.

Yanak İnceltme Estetiği Sonrasında Havuza Girebilir miyim?

Bu işlemden sonra havuza girmenize engel bir durum yoktur. Hemen girebilirsiniz.

Bişektomi Ameliyatı Fiyatı Ne Kadardır?

Bişektomi (Yanak inceltme) ameliyatı ve ücreti hastanın durumuna ve yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için bize kliniğimize 0533 930 2222 ve 0216 747 9500 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz

Yanak inceltme estetiği ameliyatı hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için yorum bölümünü kullanıp sizlere yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz. Mutlu sağlıklı günler dileriz.

Önceki İçerikBağdat Caddesi Plastik Doktoru
Sonraki İçerikMeme Büyütme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Daha Fazlası

Diğer

Estetik cerrahiye mi ihtiyacınız var?

Gelin doktorlarımızla gerçekleştireceğiniz muayene ile kliniğimizde beraber değerlendirelim.

HEMEN ARA
YOL TARİFİ