fbpx

Çene Ucu Törpüleme Estetiği

Çenemiz yüzümüzdeki simetriyi belirleyen burunla beraber yüz profilinin oluşturulmasında oldukça önemlidir. Çene ucu törpüleme estetiği insanların doğuştan gelen alt veya üst çenede oluşan doğumsal ya da kaza sonrasında oluşan problemleri gidermenin ismidir.

Çene Ucu Törpüleme Estetiği

Çene cerrahisinde yapılan işlemler çene ucu törpüleme estetiği, çene protezi, çene kısaltma, çenenin öne veya arkaya alınması gibi operasyonları içerir. İdeal bir yüze yan profilden bakıldığı zaman alın, üst dudağın filtrum dediğimiz orta noktası ve çene ucu aynı çizgi üzerinde olmalıdır. Eğer alından dudağa çizilen çizginin ilerisinde ise çene ucunuz ileride demektir çene törpüleme operasyonu size uygun olabilir. Uzun ve geniş çene yapınız bu işlem ile düzeltilebilir. Tam tersi durumda ise çene yapınız geride demektir çene protezi ile çenenizi uzatmak gerekebilir.

Çene ucu törpüleme estetiği operasyonu planlanmadan önce en önemli noktalardan biri diş yapınızın normal olması ve ağız kapanma probleminizin olmaması önemlidir. Bunun için hekiminiz gerekli görmesi halinde ortodonti tedavisini ameliyat öncesinde yaptırmanızı isteyebilir.

Altın Oranda Alın-Çene Ucu ve Dudak
Altın Oranda Alın-Çene Ucu ve Dudak

Çene Ucu Törpüleme Operasyonu Nasıl Yapılır

Çene ucu törpüleme estetiği tek başına yapılacağı gibi genellikle burun estetiği ile birlikte kombine yapılır. Çene ve burun estetiği birlikte yapıldığı zaman bu operasyona Profiloplasti ismi verilir.

Çene törpüleme işlemi genel anestezi ile yapılan bir operasyondur ve yaklaşık 45 dk. sürer. Operasyon 2 farklı teknik ile yapılabilir.

 1. Bilinenin aksine operasyon alt dudağınızın iç kısmından bir kesi yapılır bu keşiden kemik dokuya ulaşılır yatak ve dikey eksende fazla kemik dokusu tıraşlanır. Kemik yüzeye düzgün bir şekil verildikten sonra operasyon bölgesi kendiliğinden eriyen dikişler kullanılarak kapatılır.
 2. Çene alt bölgesinden kesi ile: Buradan yapılacak işlemde çene altı kısmından 2 cm kesi ile yapılır. Buradan operasyon yapıldığı zaman minik bir iz olabilir. Bu için iz giderici kremler ile iziniz oldukça belirsiz hale gelecektir.
Çene Ucu Törpüleme Estetiği
Çene Ucu Törpüleme Estetiği

Çene Ucu Törpüleme Estetiğinin Yan Etkileri Nelerdir?

 • Bölgenin etrafında kan pıhtılaşması. Bu, ameliyat sonrası bakım talimatlarını izleyerek önlenebilir
 • Çene ve ağız çevresinde uyuşma yaşayabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası herhangi bir enfeksiyonu önlemek için sıklıkla antibiyotik reçete edilmenize rağmen, uygun hijyen korunmazsa enfeksiyon oluşabilir.
 • İşlem sırasında yüz veya çene çevresindeki sinirler hasar görürse nadir durumlarda yüz felci oluşabilir.
 • Acı ya da ağrı çekiyor olabilirsiniz. Cerrahınız ameliyattan sonra bir hafta kadar ağrı kesici ilaç reçete olarak yazabilir.
 • Seroma oluşabilir. Kabarık bir görünüm oluşturan cilt altında sıvı birikmesi ile karakterize bir durumdur. Seromlar genellikle doğal olarak çözünür.
 • Vücutta boş veya “ölü” bir alanda biriken ve cildin yüzeyinin yakınında şişmiş bir çürük gibi görünebilen bir pıhtılaşmış kan torbası olan bir hematom geliştirebilirsiniz. Hematomun ağrılı olduğu ve yaralara ve enfeksiyonlara neden olduğu için boşaltılması gerektiğinden yardım için cerrahınıza başvurun.

Çene Törpüleme Estetiği İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmanız yeterli olacaktır. Çene bölgenizde operasyon sonrası 1 hafta süren ödem ve şişlikler olması son derece normaldir. 1 haftadan sonra şişlikler çok büyük oranda gerileyecektir. Çene törpüleme ameliyatı sonrası 1 hafta hastalarımıza dinlenmelerini öneriyoruz. 1 haftadan sonra iş hayatınıza dönüş yapabilirsiniz.

Çene Törpüleme Estetiği Sonrası Nasıl Beslenmeliyiz?

Ameliyat sonrası ilk 3 gün hastalarımıza sıvı gıdalar ile beslenmesini öneriyorum. Her yemekten sonra bol su ile ağız içi temizlenmeli daha sonra antiseptik gargara yapılmalıdır. 3.günden sonra çok sert olmayan katı gıdalar tüketilebilir.

Diğer önerilerim ise şöyle;

 • Şişmeyi önlemek için başınızı dik tutmalısınız.
 • İyileşme sürecine etki edebileceğinden tamamen iyileşene kadar sigara içmekten ve alkol almaktan kaçının.
 • Kendinize zarar vermemek ve ağır egzersiz yapmaktan kaçınmak için yüz bölgenize en az bir ay boyunca fazla stres uygulamayın.
 • Cerrahınız tarafından planlanan rutin takip kontrollerini kaçırmayın; bu, iyileşmenizin planlandığı gibi ilerlemesini sağlar ve iyileşme sürecinde herhangi bir komplikasyonun tespit edilmesine yardımcı olur.

Çene Ucu Törpüleme Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rio Clinic merkezimizi ziyaret eden ve bizi tercih eden hastalarımızdan gelen çene törpüleme hakkında sorulan soruları genel başlıkları ile derledik.

İşte çene ucu törpüleme estetiği hakkında sıkça sorulan sorular:

 • Çene Törpüleme Estetiği Hangi Yaşta Yapılabilir?

  Çene yapısı gelişimini 18 yaşında tamamlar. Bu operasyonu çene gelişimi tamamlandıktan sonra olmanızda hiçbir sakınca yoktur. Estetik müdahaleler psikolojik problemler başlamadan yapılmasını öneriyoruz. Çene törpüleme estetiği için başvuran birçok hastanın burun yapısında ve yanaklarında da problem mevcuttur. Bu operasyon rhinoplasty (burun estetiği ya da bişektomi (yanak inceltme estetiği) ile birlikte yapılabilir.

 • Ameliyatsız Çene Törpüleme Mümkün mü?

  Ameliyatsız çene bölgeniz hyaloronik asit içeren ürünler(dolgu) uygulamaları ile kamufle edilebilir. Çok sivri bir çene yapınız varsa yan kısımlar doldurularak daha orantılı bir yüz yapısı elde edilir. Ancak unutulmamalıdır ki dolgu ile çene yapınız küçülmeyecektir.

 • Çene Törpüleme Estetiğini SGK kapsar mı?

  Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi özel sağlık sigortaları ve SGK estetik müdahalelerin ücretini ödemezler.

 • Ameliyatsız Tedaviye Aday mıyım?

  Danışmanız sırasında kliniğimizde bulunan uzman hekimlerimiz, hangi seçeneklere sahip olduğunuzu belirlemek için hedeflerinizi tartışacak ve yüz yapınızı inceleyecektir.

 • Cerrahi Süreç Ağrılı Mıdır?

  Hastaların çene bölgesinde biraz ağrı, şişme ve kızarıklık yaşaması tipiktir. Rio Clinic doktorlarımız bu sorunları hafifletmek için uygun ilaçları reçete edecektir.

 • Sonuçlarımı Ne Zaman Göreceğim?

  Çoğu hasta üç veya dört haftalık iyileşmeden sonra sonuçlarını görebilir; Bununla birlikte, her hasta değişecektir ve bireysel iyileşme süreleri çeşitli faktörlere bağlı olarak daha uzun veya daha kısa sürebilir.

 • Cilt, Çenemin Yeni Şekline Uyum Sağlayacak mı?

  Cilt elastikiyeti iyi olan genç hastalar, cildin yeni çene çizgisine uyum sağladığını görmelidir. Yaşlı hastalarda, yeni çene şekline yeniden adaptasyon o kadar kolay olmayabilir ve sarkan bir cilt olabilir. Hem invaziv hem de invaziv olmayan, cerrahınızın ameliyat sonrası herhangi bir cilt gevşekliğini ele almasını önerebileceği prosedürler vardır.

 • Yüz Germe Çene Törpüleme Ameliyatı ile Birlikte Yapılabilir mi?

  Çene törpüleme ameliyatı, aylarca tamamen dibe çökmesi gereken geniş şişmeye neden olabilir. Bu nedenle, sonuçların yetersiz olacağı için çene azaltma ile aynı zamanda yüz germe ameliyatı yapılması önerilmez . Operasyonlar arasında 4 ay geçmesi, daha iyi bir sonuç elde edilmesini garanti edecektir.

 • Çene Kemiği Kesildikten veya Traş Olduktan Sonra Tekrar Büyüyebilir mi?

  Hayır, kemik tekrar büyüyemez. Bununla birlikte, çene boyunca uzanan masseter kası, tekrarlayan sıkma ve öğütme ile daha kalın büyüyebilir.

 • Ameliyattan Sonra Ağzımdaki Dikişlere Ne Olur?

  Dikişler 5-7 hafta sonra doğla olarak çözülür. Cerrahi olarak çıkarılması gerekmez.

 • Çene Törpüleme Sonrası, Diş implantları yeniden yerleştirilebilir mi?

  Çıkarılan kemik çenenin alt kenarından dişlerden uzağa alınır. Ameliyat, yapmanız gereken herhangi bir diş çalışması üzerinde herhangi bir etki yaratmayacaktır.

 • Çene Azaltma Yüz Feminizasyonu İçin Uygun Mu?

  Daha yumuşak ve kadınsı bir yüz estetiği geliştirmek istiyorsanız, çene yeniden şekillendirme yüz feminizasyonu için etkilidir. Şu anda erkekten kadına cinsiyet veya cinsiyet değişikliği yapan bireyler için çok popüler bir prosedürdür.

 • Dikiş izlerine Ne Olur?

  Hastaların genellikle çene törpüleme ameliyatlarından övgü alan bir şey, ameliyattan sonra görünür yara izlerinin olmamasıdır. Peki, nasıl yapılıyor? Cerrahlar dikişleri ağız içinde yaparlar ve bu dikişler çözülür ve bu da görünür yara izlerine çok az veya hiç işaret vermez.

 • Çene Ucu Törpüleme Estetiği Fiyatı

  Çene ucu törpüleme estetiği fiyatı için bize 0552 584 84 10 numaralı WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz. Uygulama kişiden kişiye değişebileceğinden online muayene ile detaylı fiyat bilgisi tarafınıza verilecektir.

Çene ucu törpüleme estetiği hakkında daha fazla bilgi almak ister ya da sormak istediğiniz diğer tüm sorular için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Mutlu sağlıklı günler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Daha Fazlası

Diğer

Estetik cerrahiye mi ihtiyacınız var?

Gelin doktorlarımızla gerçekleştireceğiniz muayene ile kliniğimizde beraber değerlendirelim.

HEMEN ARA
YOL TARİFİ