fbpx

Göz Kapağı Ameliyatı – Blefaroplasti

Blefaroplasti olarak da bilinen göz kapağı ameliyatı estetiği, bölgeye daha genç bir görünüm vermek için fazla yağ dokusunu ve / veya gözleri çevreleyen gevşek cildi ortadan kaldıran bir prosedürdür.

Yaşlanmayla birlikte yerçekiminin etkisiyle beraber üst göz kapağı derisinde gevşeme ve bollaşmalar oluşmaya bağlar. 40lı yaşlardan itibaren üst ve alt göz kapağında bulunan kas dokusunda incelmeler meydana gelir. Bu kas dokusu aslında göz çukurunda bulunan yağ yastıkçıklarına destek olur. İncelme etkisiyle birlikte yağ yastıkçıkların da fıtıklaşmalar başlar. Bu fıtıklaşmalar etkisiyle göz kapakları sarkar ve olduğunuzdan daha yaşlı görünüme sebep olabilir. Bu fazla olan yağ ve deri dokusu göz kapağı estetiği ile düzeltilebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti) Kimler Adaydır?

  • Üst göz kapağınızda düşüklük mevcutsa aynaya bakıp elinizi göz kapağınıza götürdüğünüzde deri fazlalığı olduğunu düşünüyorsanız
  • Göz altınızda torbalanma ve morarma mevcutsa
  • Göz kenarınızda ki kaz ayağı çizgileriniz de artma mevcutsa
  • Aynaya baktığınızda göz etrafınız sizi yorgun gösteriyorsa göz kapağı ameliyatı için uygun bir aday olabilirsiniz.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı ameliyatında sarkmış fazla cilt ve kas dokusu çıkarılır. Eğer yağ fıtıklaşması mevcutsa bu yağ pedleride operasyonda alınır. Göz kapağı katlantı noktanızı bozmadan operasyon tamamlanır. Ameliyat sırasında ben emilebilir dikişleri kullanıyorum. Göz kapağına ameliyat sonrasında cilt renginde steril strip ile 2 gün kapalı tutuyorum. Daha sonrasında göz kapaklarını açık bırakıp 1 hafta boyunca sabah akşam göz kremi sürmenizi öneriyorum.

Göz Kapağı Ameliyatı - Blefaroplasti
Göz Kapağı Ameliyatı – Blefaroplasti

Alt göz kapağı ameliyatında kirliklerin hemen altından işlemi gerçekleştiriyoruz. Yaşlanma ile birlikte elmacık kemiklerinde bulunan yağ padleri yer değiştirir ve aşağı doğru gelir. Buna bağlı birçok hastada göz kapağında torbalanma görüntüsü ortaya çıkar. Ameliyat sırasında hem fazla deri alınır hem de bu aşağı sarkmış yağ padleri yukarı askılayarak bazı hastalarda bu yağ pedleri çok fazladır askılama yetmez bunları çıkarıp azaltarak tedavi ederiz. Burada üst göz kapağından farklı olarak kas dokusu alınmaz. Göz kapağını taşıyıcı doku aşağı doğru gevşemişse kantopeksi denilen işlemle burudaki bağlar kemik dokuya asılarak gerilir.

Alt göz kapağı ameliyatında yine üst göz kapağı ameliyatında olduğu gibi kendiliğinden eriyen dikişler kullanıyoruz. Göz kapağı estetiği sonrası hastalarımızın dikiş almasına gerek olmuyor.

İzsiz Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

İzsiz göz kapağı estetiği ameliyatı operasyonu her hasta için uygun olmayabilir. Transkonjonktival blefaroplasti olarak da ismi geçer. Özellikle genç hastalara uyguladığımız bir tedavi metodu. Alt göz kapağında deri fazlalığı çok olmayıp torbalanma görüntüsü olan hastalar bu operasyon için uygundur. İşlem konjoktiva denilen göz kapağının iç kısmından yapılır buradan fazla yağ padleri çıkarılarak operasyon sonlandırılır. İzsiz göz kapağı estetiğinde deride hiçbir kesi izi olmadan operasyon tamamlanır. Bu yöntem dışarıdan bir kesi olmadan yapıldığından morluk ve iyileşme dönemi daha kısa sürmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatında Kesi Bölgeleri
Göz Kapağı Ameliyatında Kesi Bölgeleri

Kaş Kaldırma ya da Göz Kapağı Estetiği Hangisine İhtiyacım Var?

Bazı durumlarda üst göz kapağında düşüklük olmamasına rağmen, tamamen kaş düşüklüğün kaynaklı üst göz kapaklarında cilt fazlalığı olabilir. Bu durumlarda kaş kaldırma yapıldığı zaman göz kapağınızda torbalanma düzelecektir. Bu operasyon temporal bölge denilen saçlı deri içerisinden kesi ile ya da ameliyatsız kaş kaldırma (iple kaş kaldırma) yapılabilir. Ayna karşısına geçip kaş uç kısımlarını kaldırdığınız zaman göz kapağı üzerinde oluşan yığılma azalıyor ise bu operasyon size uygun olabilir.  Hangisine ihtiyacınızın olduğunun kesin kararı hekiminiz muayene ettikten sonra netleşecektir.

Plazma enerjisi ile ameliyatsız göz kapağı estetiğini duydunuz mu?
Üst göz kapağını ameliyatsız estetik bir görünüm vermek isteyenlerin tercihi olan yeni bir tekniktir. Plazma Enerjisi ile Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği adlı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Göz Kapağı Ameliyatı İyileşme Süreci

Göz kapağı estetiğinin iyileşme süreci oldukça hızlı ilerler. Üst göz kapağı estetiği lokal anestezi ile yapıldığı zaman hastanede kalmanıza gerek yoktur. Operasyon sonrası aynı gün eve gidebilirsiniz. Ameliyat günü soğuk kompres uygulamasını hastalarımıza öneriyorum. Ödem ve morluğun oluşumunu oldukça azaltıyor.

Operasyonun 2.günü şişliğin ve kızarıklığın en yoğun olduğu zamandır. 2.günden sonra hızlıca gerilemeye başlar. Hastalarıma özellikle Arnica krem kullanmalarını öneriyorum bu sayede morarma daha hızlı geriliyor. 1.haftada %70 oranında şişlikler azalacaktır. 10. Günden itibaren makyaj yapabilirsiniz, 2. haftadan sonra göz kapağına masaj veriyorum bu sayece ödemlerin hızlıca dağılmasını sağlıyor.

1 ayda, göz kapakları ameliyat geçirildiği belli olmayacak hale gelmekte, ameliyattan 6 ay sonra ise iyileşme tamamlanmaktadır.

Göz kapağı ameliyatından sonra İyileşme işlemi tamamen tamamlanana kadar güneş koruyucu krem ve güneş gözlüğü kullanmanızı öneriyorum.

Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  • Kanama: kan sulandırıcı ilaçlar ve bitki çayları kanamaya sebep olabilir. Operasyondan 10 gün önce aspirin veya antinflamatuar ilaçların kullanımı durdurulmalıdır.
  • Enfeksiyon: Çok beklenilen bir durum değildir. Böyle bir problem oluşması durumunda antibiyotikler ile tedavi edilebilir.
  • Ektropiyon : Üst göz kapağında bu risk yoktur. Alt göz kapağı ameliyatında göz kapağının destek dikişinin yetersiz atılması, göz kapağının fazla alınması ya da gevşemesine bağlı aşağı sarkmasına verilen isimdir. Tedavisinde yeniden askılama yapmak gerekebilir. Çoğunlukla masaj ile de düzelebiliyor. Üst göz kapağı ameliyatında yağ dokunun fazla alınmasına bağlı çukurlaşmalar olabilir. Bunun tedavisinde yağ enjeksiyonu ile probleminiz çözülebilir.
  • İz: Üst göz kapağında iz problemini çok beklemiyoruz ancak hatalı kesiler ve yara iyileşme bozukluğu izlerin geniş olmasına belirgin kalmasına sebep olabiliyor.

Göz Kapağı Ameliyatı Hangi Anestezi ile Yapılır?

Sadece üst göz kapağı operasyonu çoğunlukla lokal anestezi ile yapılan ve yaklaşık 30-45 dk. süren bir işlemdir. Alt göz kapağı ameliyatı işlem süresi uzun ve daha kompleks bir operasyon olduğu için işlemi genel anestezi ile yapılması uygundur.

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Her estetik operasyon gibi burada da ameliyattan 2 hafta öncesinde kan sulandırıcı özelliği olan ilaçları kullanmayı bırakmak gerekir. Ameliyat öncesi sigarayı azaltmanız ve göz kapağı estetiğinden 2 hafta sonra sigara içmemeniz yara iyileşmeniz açısından önemlidir.

Göz Kapağı Ameliyatında Yaş Sınırı Var Mıdır?

Tıbbi literatürde bu işlem için alt veya üst sınır yoktur. Erken yaşlarda göz kapağı çevresindeki problemler plexr, mezoterapi, dolgu gibi minimal invazif yöntemlerle düzeltilebilir. İlerleyen yaşlarda deformasyon arttıkça çözüm küçük müdahaleler ile giderilemez.

Göz Kapağı Ameliyatı Hangi Mevsimde Yapılmalıdır?

Göz kapağı ameliyatları için özellikle tercih edilen bir zaman ve mevsim yoktur. Güneş koruyucularınızı düzenli kullanırsanız yaz, kış bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Üst göz kapağı ameliyatı katlanma noktasından yapıldığı için burada oluşan iz göz çukuruna oturmakta ve belli olmamaktadır. Alt göz kapağında ise izi belirleyen en önemli nokta operasyonun kirpiklere ne kadar yakın yapıldığıdır. Kirpiklere ne kadar yakın olursa iziniz o kadar belirsiz olur. Göz kapakları vücudun en ince derisine sahip olduğu için iyileşme süresi en hızlı ve izi en iyi iyileşen estetik operasyon bölgesidir. İlk 2 ay biraz kırmızı olan izler 1.yılda tamamen belirsiz hale gelecektir.

Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatları

Göz kapağı ameliyatı estetiği fiyatları, üst göz kapağı ya da hem alt hem üst göz kapağı ameliyatı olmasına, göre değişmektedir. Göz kapağı estetiği ücretleri için Rio Clinic merkezimizden randevu ve bilgiyi 0552 584 84 10 numaralı telefon ve Whatsapp hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Göz kapağı ameliyat estetiği hakkında sormak istediğiniz diğer tüm sorular için dilerseniz yorum bölümünü de kullanarak bizlere sorular sorabilirsiniz. Mutlu sağlık günler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Daha Fazlası

Diğer

Estetik cerrahiye mi ihtiyacınız var?

Gelin doktorlarımızla gerçekleştireceğiniz muayene ile kliniğimizde beraber değerlendirelim.

HEMEN ARA
YOL TARİFİ