fbpx

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi)

Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun kadın gibi büyümesine verilen isimdir. En sık olarak sağlıklı erişkin genç erkeklerde görülür. Erkeklerde psikolojik etkileri vardır ve çoğu zaman öz güven kaybına sebep olur.

Jinekomasti Neden Oluşur

Jinekomasti oluşumunda en önemli sebep testesteron oranının östrojen oranının artmasına bağlı olarak gelişir. Erkeklerde çok az olsa da östrojen hormonu mevcuttur. Bu hormonun oranında artış meydana geldiği zaman meme dokusunda büyüme meydana gelir.

Diğer bir oluşum mekanizması da kilo alımına bağlı meme büyümesi olmasıdır. Kilo artışı meydana geldiği zaman meme dokusunun içinde de yağlanma meydana geliyor ayrıca aşırı kilo artışı östrojen-testesteron oranında östrojenin artışını sağlıyor östrojende kadın tipi meme dokusunun gelişimine sebep oluyor.

Jinekomasti Sebepleri Nelerdir

  1. En sık görülen sebep kilo artışına bağlı meme büyümedir.
  2. En sık sebebi sporcuların kullandığı anabolik steroid denilen ve kas geliştirme amacıyla kullanılan protein tozları gibi ilaçlar sebebiyle oluşur. Burada glandüler tip dediğimiz tamamıyla meme bezi gelişimi olur.
  3. Sık görülen sebebi tiroit, böbrek ve karaciğer rahatsızlığı sebebiyle olması
Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi)
Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi)

Diğer sebepler:

*cimetidin denilen mide koruyucu amacıyla kullanılan ilacın böyle bir etkisi vardır.

Klinefelter sendromu: Nadir görülen bir genetik hastalıktır

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) Evreleri

Erkeklerde meme büyümesi temel olarak 4 evreye ayrılır. Her evrede yapılacak müdahale de değişmektedir.

Evre 1 : Meme başında çap artışı vardır ve memede hafif bir çıkıntı mevcuttur. Deride sarkma yoktur
Evre 2 : Meme orta derecede büyümüştür ancak deride sarkma yoktur.
Evre 3 : Meme orta-ileri derecede büyümüş deride sarkma mevcuttur.
Evre 4 : Meme ileri derecede büyümüş, meme ucu sarkmıştır. Jinekomasti artık kadın memesine benzer hale gelmiştir.

Jinekomasti Tipleri | Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) Evreleri
Jinekomasti Tipleri | Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) Evreleri

Jinekomasti Tipleri Nelerdir

Jinekomastinin 3 tipi vardır. Bunlar;

  1. Glandüler jinekomasti (meme bezi dediğimiz gland dokusunda sadece artış vardır.)
  2. Lipomatöz jinekomasti (meme bezinde artış yoktur sadece yağ dokususun da artış mevcuttur.)
  3. Karışık jinekomasti (meme büyüme sebebi hem meme dokusunun hem de yağ dokusunun birlikte artmasına bağlı oluşur. En sık karşılaştığımız jinekomasti çeşidi budur.)

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

İzsiz Jinekomasti Tedavisi (Liposuction)

Erkeklerde meme büyümesi ameliyatının tedavisinde temel olarak 2 prensip vardır. Meme büyümesinde sebep olan 2 doku vardır (yağ dokusu ve gland dokusu). İzsiz jinekomasti tedavisinde Liposuction uygulamaktayım. Liposuction işlemi ile yağ dokusunun tamamı alınıyor kanüller yardımıyla meme dokusunu da parçalıyoruz. Parçalanan meme bezi daha sonra liposuction için açılan 5mmlik delikten PULL-THROUGH tekniği ile meme dokusunu da çıkarıyoruz. Jinekomasti ameliyatında sadece liposuction bazı hastalarda yeterli olmaktadır. Meme bezinin çıkarılması hem tekrarlama olasılığını azaltır hem de kozmetik olarak daha iyi bir sonuç elde edilmesini sağlamaktadır.

Bu tedavide meme başının kahverengi kısmından yarım ay şeklinde bir kesi yapılır. Kesi bölgesinden direk meme dokusu ve yağ dokusu çıkarılır. 

Ben Ne Yapıyorum Jinekomasti Tedavisinde

Öncelikle muayene için geldiğiniz zaman jinekomasti tipinin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Glandüler tip mi, lipomatöz tip mi yoksa karışık tip jinekomasti mevcut sizde ona bakıyorum. Buna muayene ile karar veriyoruz çoğunlukla bazen ultrason ya da MR gibi tahliller istiyorum. Daha sonra hangi evredesiniz ona bakıyorum ve bu ikisine göre tedavi kararını veriyorum. Peki nasıl olacak tedavi kararı?

Evre 1 Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor

Hangi tip olduğunun önemi yok yağ dokumu fazla yoksa mikst tip mi tedavi benzer. Öncelikle meme altı ya da koltuk altından 5 mmlik küçük yerden giriş yapıyoruz daha sonra Ultrasonik liposuction (vaser liposuction) yapıyorum. Tüm yağ dokusunu parçalıyoruz meme dokusunu da parçalayıp topluyoruz. Eğer ki glandüler tipte jinekomastiniz varsa yani sporcu iseniz PULL-THROUGH tekniği kullanıyorum. Bu ne demek 5 mmlik yerden girip parçalanmış meme dokusunu da çıkarıyorum. Böylece meme başında iz olmadan hem meme hem yağ dokusunu tamamını çıkarıyorum. Dren kullanmıyorum.

Evre 2 Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor

Bur da memede büyüme daha fazla beraberinde deride de bollaşma var ama sarkma yok. Genelde evre 2 jinekomasti lipomatöz ya da miks tip oluyor. Lipomatöz ise Vaser liposuction ile tedaviyi tamamlıyorum. Meme dokusu zaten artış olmadığı için çıkaracak bir şey yok. Burada önemli bir nokta var deri bolluğu bunun için vaser liposuction yapmak önemli. Çünkü vaser liposuction verdiği ultrason enerjisi ile deri sıkılaşmasını sağlıyor. İçerisini boşalttığımız derinin toparlanıp gergin olmasını sağlıyor.

Peki mikst tip jinemokomasti yine tedavide iz olmaması için liposuction için açtığım alandan meme bezini çıkarıyorum.

Evre 3 Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor

Bu aşamada meme bezi ve yağ dokusunda artış var deride bir miktar sarkma mevcut.

Genelde kilolu hastalarda ya da kilo verme sonrasında memedeki büyüklüğün devam ettiği hastalar oluyor. Mikst tip jinekomasti oluyor. Vaser liposuction buradaki önemi daha da artıyor çünkü deri fazlalığınız var oturması için deriyi sıkılaştırma tedavisine ihtiyaç var.

Bu evreyi direk açık teknikle yapıp deri fazlalığını alanlar mevcut. Ben bu tekniği kullanmıyorum. Çünkü deri fazlalığı meme de liposuction ile çok iyi oturuyor. Fazlalık kalmıyor. Açık teknik direk yapıldığı zaman hem iz oluyor hem de düzensiz geçişleri pürüzsüz olmayan engebeli gibi bir durum oluşma ihtimali mevcut.

Evre 4 Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor

Kadın göğsüne benziyor artık bu evrede tedavisinde kadınlarda yapıldığı gibi meme küçültme işlemi yapmak lazım meme başı çok sarkmış durumda meme başını toparlayıp yukarı alınması gerekiyor. Bu aşamada kesi yapıldığı için izler oluyor. Bu izler zamanla soluk bir renge dönüşüyor.

Jinekomasti Operasyonu Öncesi Neler Yapmalıyım

Ameliyattan 10 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları tamamen kesmek gerekiyor. 

Ben jinekomasti ameliyatından 2 gün önce ve ameliyat sonrası ilk 10 gün sigara içmemelerini öneriyorum.

Operasyon genel anestezi ile yapılacaksa 8 saat önceden hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir.

Hastane gelirken rahat ve konforlu kıyafetler giyin. Hastanede kan tahlili yapılacak ve kan değerleriniz değerlendireceği için ameliyat saatinden 2-3 saat önce hastanede olunması yeterlidir.

Jinekomasti iyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyattan 4 saat sonra su içebilir ve yemek yiyebilirsiniz.

Genellikle Jinekomasti ameliyatı sonrası hastanede kalmanıza gerek yoktur. Akşamına taburcu olabilirsiniz.

Ameliyat sonrası Jinekomasti korsesini size giydiriyoruz. Bu korseyi bize kontrole gelene kadar çıkarmıyorsunuz. 2-3. gün kontrolünüzü yapıp pansuman değiştirilir. Kontrole gelmeden önce hastalarıma duş alıp gelmelerini tavsiye ediyorum. Kontrol sonrası normal iş yaşamınıza dönebilirsiniz. Yürüyüş yapabilirsiniz ufak ağırlıklar kaldırabilirsiniz.

Operasyon sonrası 3.haftada korse çıkarabilir ve hafif sporlara başlayabilirsiniz. Korse çıkardıktan sonra hala ödemler mevcut olacaktır. Altıncı ayda tam kesin sonucu göreceksiniz.

Jinekomasti ameliyatı sonrası ilk 1. ayda denize girebilirsiniz. 

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi Jinekomasti ameliyatının risklerinden biri  enfeksiyon ihtimali mevcuttur. İyi merkezlerde steril çalışma ve ameliyat sonrası hastalarımıza antibiyotik verip bu durumun önüne geçiyoruz.

Bir diğer risk kanama ihtimali. Korse kullanılması ameliyat sonrası hem kanama hem de ödem oluşum ihtimalini azaltıyor. Bazen dren kullanılması da kanama ihtimalini azaltıyor.

Göğüs kafesinde meme üzerinde düzensiz görünüm. Direk açık teknik yapıldığı zaman bu ihtimal daha fazla ancak kullandığımız teknikte bu risk epeyce azaltılmış ayrıca ameliyat sonrası masaj tedavisi ile bu ihtimal azaltılıyor.

Uyuşma karıncalanma gibi şikayetler bunlar ameliyat sonrası erken dönemde görülürken ilerleyen dönemde bu problemler ortadan kalkıyor. 

Jinekomasti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat Hangi Anestezi ile Yapılır?

Genel anestezi, sedasyon ya da lokal anestezi ile operasyonu yapmak mümkündür.

Ameliyat Ne Kadar Sürmektedir?

Yapılacak Tedaviye göre ameliyat süresi değişmekle beraber. Ortalama ameliyat süresi 45dk-1saat arasında değişmektedir.

Ameliyat Sonrası Ağrı Olur Mu?

Jinekomasti ameliyatı sırasında liposuction yaparken dokuların altına lokal anestezi ilaç veriyorum. Dolayısıyla ameliyat sonrası hastalar ağrı duymuyorlar. Sonrasında 1-2 gün basit ağrı kesiciler ile giderilebilen ağrı oluyor.

Aşırı Kiloluyum Kilo Verdikten Sonra Jinekomasti Gerileyecek Mi?

Kilo alımıyla beraber jinekomasti oluşumuna sebep olan 2 parametre vardır. Bunlardan bir tanesi yağ dokusu artışı diğeri gland dediğimiz meme bezinde meydana gelen büyümedir. Kilo vermeniz durumunda meme bezinde meydana gelen büyüme hiçbir şekilde gerilemeyecek yağ dokusunda azalma meydana gelecektir. Ancak jinekomasti probleminiz aynı şekilde devam edecektir.

Jinekomasti Ameliyatı Oldum Tekrarlama Olur mu?

Jinekomasti tedavi gördüğünüz zaman tekrarlama meydana gelmez. Ancak ameliyattan sonra 20 kilo alırsanız memenizde bir miktar yağ dokusunda artış olacaktır.

Ameliyatsız Jinekomasti Tedavisi

Maalesef böyle bir çözüm yolu yoktur. Dışardan kullanılacak ilaçlar ve hormonlar ile jinekomastiyi azaltma imkânı yoktur.

Ameliyat Sonrası iz Kalır mı?

Liposuction yöntemi ile işlem yapıldığı zaman 5 mm lik küçük deliklerden girildiği için iz olmuyor. Açık ameliyat tekniği uygulandığı zaman ise, meme başının kahverengi kısmında iz oluyor. Bu iz zamanda ten rengine dönerek belli belirsiz hale geliyor.

Ameliyat Sonrası Korse Kullanacak mıyım?

Jinekomasti tedavisi gören hastalarımıza ameliyat sonrası ilk 3 hafta gece gündüz korse kullanılmasını öneriyoruz. Giyilmesi son derece basit ve kıyafetlerin içerisinden gözükmeyen korse modeli kullanılmasına özellikle dikkat ediyoruz. Ağız aktivite ve iş yapan hastalarımıza ise jinekomasti ameliyatı sonrası 1 ay süre ile korse kullanmasını öneriyorum.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim?

Genel olarak hastalarıma ameliyattan sonra 3 hafta sonra hafif sporlara başlamalarını tavsiye ediyorum. Ancak ağır fitness ve sporlara başlamak için 6 hafta beklemek gerekiyor.

Jinekomasti Ameliyatını SGK Karşılar mı?

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi jinekomasti tedavisini sosyal güvenlik kurumu ve özel sigortalar karşılamazlar.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Jinekomasti ameliyatı fiyatı jinekomasti tipine, yapılacak ameliyat çeşidine, anestezi türüne, göre değişebilmektedir. Jinekomasti ameliyatının liposuction  ya da başka bir teknikle yapılması fiyatları belirleyen ana faktörlerdendir.

En doğru fiyat bilgisi için muayene olmanız gerekmektedir. Jinekomasti ücret fiyat bilgisi için kliniğimize 0552 584 84 10 ve 0216 747 95 00 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) ameliyatı hakkında farklı bir konuda sormak istediğiniz tüm sorular için yorum bölümümüzü de kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Daha Fazlası

Diğer

Estetik cerrahiye mi ihtiyacınız var?

Gelin doktorlarımızla gerçekleştireceğiniz muayene ile kliniğimizde beraber değerlendirelim.

HEMEN ARA
YOL TARİFİ