fbpx

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı, otoplasti olarak da bilinen kulak cerrahisinin, çocuklarda ve yetişkinlerde çıkıntılı veya düzensiz kulakların açısını ve şeklini değiştiren bir prosedürdür.

Kepçe kulak kemik ile kulak kıkırdağı arasındaki açının artışına verilen isimdir. Çoğunlukla genetik sebepli oluşan bu problem birçok insanda öz güven eksikliğine sebep olmaktadır. Bu durum okulda çocuklar arasında alay konusu olduğundan özellikle kız çocuklarında okula bağladığı dönemden itibaren kulaklarını topuz olarak toplamaz istemezler.

Kulak kıkırdaklarının bir hafızası vardır kulak estetiği ameliyatı ne kadar erken yaşta yapılırsa kıkırdaklar sertleşmediği için operasyon o kadar kolay olur. Kıkırdakların yeni verilen şekle adaptasyonunda çocuklarda daha kolay olmaktadır. Erken yaşta yaptırmanın bir diğer avantajı da çocukları psikososyolojik travmalardan koruyarak içe kapanık olmasını engellemiş oluyoruz. Kepçe kulak sorunları günümüz de kolaylıkla çözülebilen sorunlar arasında yerini almaktadır

Kepçe Kulak Neden Oluyor

Birçok insan kulakların hem büyüklüğünden hem de dışarı açık olmasından şikâyettir. Kepçe kulak deformitesi kulak kepçesinin kafatasıyla yaptığı açının fazla olmasından, dış kulak kıvrımının yetersiz oluşması ve kulak kepçesinin derinliğinden oluşur. Kulak kıkırdakları genetik olarak gevşek gelişiminden dolayı kulak kıvrımları oluşmaz. Kulak iç üst kısımda bulunan kıvrımları bazı hastalarda silik görünümde oluşurken bazılarında hiç oluşmaz ve dümdüzdür.  Ayrıca kulak ile kafatası kemiği arasındaki açı bağların yetersiz gelişiminden dolayı açık görünümdedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı - Kulak Estetiği (Otoplasti)
Kepçe Kulak Ameliyatı – Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Ameliyattan 10 gün önce yeşil çay gibi bitki çayları ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kesilmelidir.
  • Ameliyattan 1 hafta önce ve ameliyat sonrası 2 hafta süre ile sigara içilmemesi yara iyileşmesi açısından önemlidir.
  • Kepçe kulak ameliyatı sonrasında birkaç hafta tenisçi bandajı kullanacağınız için sosyal yaşamınızı buna göre hazırlamanızı öneririm.
  • Ameliyat günü metal olmayan tokalar ile saçların geriye doğru gergin bir şekilde toplanması o bölgeye saç gelmesini azaltacak ve kulak ameliyatının daha rahat geçmesi açısından önerilir.

Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi

Yeni Doğan bebeklerde anneden geçen östrojenin eksiyle kulak kıkırdakları çok esnek ve şekil almaya müsaittir. Doğumdan hemen sonra kulak için hazırlanan özel splintler mevcuttur. Bu splintleri 1 ay süre ile kullanmak %70 ihtimalle kepçe kulak problemini düzeltecektir. Ancak unutulmamalıdır ki bu tedavi doğumdan sonra ilk 15 gün içinde başlanmalıdır. Aksi halde plasentadan geçen östrojen atıldığı için sonrasındaki uygulamalarda kıkırdağa şekil vermem mümkün olmayacaktır ve kepçe kulak problemi çözülmeyecektir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulağın yapısındaki problemler 3 grupta değerlendirilir;

  1. Üst Kulakta bulunan kıkırdak görünümünün olmaması (üst kulak 1/3 kısmının açık olma nedeni
  2. Kafa ile kulak yapısı arasındaki açının geniş olması, (orta kulak 1/3 kısmının açık olma nedeni)
  3. Kulak memesi problemi

Kepçe kulağın yapısı, bazı kulaklarda kıkırdak görünümünün oluşmayıp düz bir kulak olması. Bazı kulaklarda ise kafa ve kulak arasında ki açının geniş olmasıdır.

Arkadan bakıldığında net bir şekilde belli olan bu açık kulak görünümünü düzeltmek için kulağın arka kısmından ufak bir eliptik kesi yapılır. Bu kesiyle üst 1/3 kısmı düzeltmek için kulak kıkırdakları törpülenerek şekillendirilir salyangozdaki kıvrımlar yeniden oluşturulur. Orta 1/3 düzeltmek için kulak geriye doğru kafatası zarına doğru dikişler kullanılarak yatırılarak kepçe kulak görünümünü ortadan kaldırır.

Bazen alt 1/3 oluşturan kulak memesi bu müdahalelerden sonra düzelmez kulak memesi arkasından deri çıkarılarak kulak memesi de şekillendirilir. Hastane yatışı gerektirmeyen operasyonun süresi ise 45 dakika ila 90 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Kulak ameliyat sonrasında oluşturulan pansuman kalıbı, kanama ve kan birikmesi gibi korkulan komplikasyonları da önler. Bu bandajın 2 gün sarılı kalmasını hastalarımıza öneriyoruz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatı operasyonu zor olmayan bir operasyon olduğundan ameliyat sonrası aynı gün içerisinde kendinizi iyi hissederseniz taburcu olabilirsiniz. Her estetik operasyonda olduğu gibi bu ameliyattan sonra hafif sızlamalar oluşabilir ağrı kesicilerle bu ağrılar giderilecektir

Kulak estetiği ameliyatı sonrası hastalarımıza 2 gün bandaj takıyoruz. Daha sonrasında kulakta bulunan tüm bandajlar açılıyor ve sargı bezi olmadan kulak bölgeniz açık bırakıyoruz. Kulak arkasında bulunan dikiş hattına günde 1 kez antibiyotikli krem sürülmesi öneriyorum. 

Ameliyat sonrası morarma ve şişme bazen meydana gelebilir. Korkulacak bir durum olmayıp kısa süre içerisinde geçecektir.

Bu süre boyunca kulağı travmalardan korumak amacıyla gece yatarken tenisçi bandajı kullanılmasını öneriyorum. Bunun sebebi kulaklara destek olarak şeklinin yerine oturmasını sağlıyor.

Kepçe kulak estetiğinde, kulak arkasına konulan dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş alma prosedürüne ihtiyaç yoktur.

Kepçe kulak ameliyatı tam şeklinin yerine oturması 4 hafta sürmektedir. Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz. 5 hafta sonra spor gibi aktivitelerinizi yapabilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Riskler Nelerdir

Kulak ameliyatı sonrasında erken dönemde deri altına kanama olabilir bunun tedavisinde enjektör ile bu kan geri çekilir.

Kulak enfeksiyonu, her cerrahi ameliyatta olan risk burada da vardır. Ameliyat sonrası özellikle kıkırdağa geçen Cipro tablet gibi antibiyotik kullanılmasını öneriyorum

Kulak asimetrisi ameliyat öncesi birçok hasta bu şikâyet ile başvurur zaten var olan asimetri ameliyat sonrasında azaltılır ancak birebir simetriyi sağlamak he zaman mümkün değildir.

Dikiş reaksiyonu; kepçe kulak ameliyatında kulak içerisine kalıcı ipler konulur bu ipler kendini dışarı atabilir ve kulak arkasında sivilce gibi çıkıntı yapabiliyor. Lokal anestezi ile bu ipler alınır. Hastaların en çok korktuğu şey bu ipler alınınca kulakların açılacak olması korkusudur.3.aydan itibaren iplerin yerini iyileşme dokusu sardığı için kulakta açılma meydana gelmeyecektir

Kepçe Kulak Ameliyatı Hangi Anestezi ile Yapılır?

Hastanın yaşı göz önüne alınarak lokal ya da genel anesteziye karar verilir. 16 yaşından büyük hastalarda lokal anestezi ya da sedasyonla birlikte yapılabilir. Çocuk hastalarda ise genel anestezi ile işlemin yapılması uygundur

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kulak anatomik gelişiminin %98’i 5 yaşında tamamlanır. Okul öncesi sosyal travmalar oluşmadan 6 yaşından itibaren kulak operasyonunun yapılmasını öneriyoruz. Tabi ki bu durum kural değildir. İleri yaşlarda da kulak ameliyatı yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kalıcı Bir Tedavimi?

İki farklı teknikle yapılan kulak estetiği vardır. İple yapılan kepçe kulak estetiği ve kulak arkasından kesi ile yapılan kulak estetiği. İple yapılan kulak estetiğinde 1 yıl içince açılma oranı %50-60 tır. Kesi ile yapılan kulak estetiği ameliyat sonrası çok minimal açılabilir işlem sonuçları kalıcıdır.

Kulak Estetiğinde İz Kalır mı?

Operasyon kulak arkasında yapılır. Önden ve arkadan bakıldığında hiçbir iz gözükmez ancak kulağınızı yana doğru çekip araladığınız zaman erken dönemde iz belli olurken ilerleyen dönemde bu iz solacak ve belirsiz hale gelecektir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İşitmeye Etki Eder mi?

İşlem sırasında sadece kulak kıkırdaklarına işlem yapılır. Kulak zarına herhangi bir işlem yapılmadığından işitme problemi oluşma olasılığı yoktur

Lazerle Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Kulak ameliyatı yapılırken kulak arkasındaki eliptik kesi bisturi ile yapılır. Bisturi gibi kesici aletlerin etkisiyle ufak kanamalar ortaya çıkabiliyor. Bu kanamaların önüne geçmek amacıyla kesi işlemi lazer ile yapılır. Lazerle kepçe kulağın avantajı ameliyat sonrası baskılı pansuman kullanılmadığı için ağrı daha az oluyor. Ancak lazer cihazı kullanımına bağlı morluk ve şişlik oluşumunda daha az olmakla beraber lazer dokuları travmatize ettiğinden iyileşmede gecikmeye sebep olabileceği unutulmamalıdır

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

Kepçe kulak estetiği işlem ücreti genel lokal ya da genel anestezi ile yapılmasına, tek kulak ya da her iki kulağa mı müdahale yapılacağı, kullanılacak tekniğe göre değişmektedir.

Kulak ameliyatı ücret bilgisi için Rio Clinic ofisine gelebilir ya da kliniğimize 0552 584 84 10 ve 0216 747 95 00 numaralı telefonlardan iletişim kurabilirsiniz.

Önceki İçerikKaz Ayağı Botox
Sonraki İçerikKırmadan Burun Estetiği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Daha Fazlası

Diğer

Estetik cerrahiye mi ihtiyacınız var?

Gelin doktorlarımızla gerçekleştireceğiniz muayene ile kliniğimizde beraber değerlendirelim.

HEMEN ARA
YOL TARİFİ